Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Manisa Şubesi'nin Resmi Web Sayfası'na Hoşgeldiniz!

Telefon

0 (236) 231 9486

Adres

1. ANAFARTALAR MAH. 1608. SOKAK NO.12/3

NASIL HAKEM OLUNUR?

Günümüzde futbol dünyanın en çok ilgisini çeken, çok büyük paraların yatırıldığı bir endüstri haline gelmiştir. Futbolun, onu adil bir temelde gelişimini sağlayan kurallarının olması zorunludur. Bu nedenle, oyunun yönetecek kişilere, yani HAKEMLERE ihtiyaç duyulmuştur.

Hakemlik; çoğu kişi tarafından bir meslek olarak görünse de, aslında bir hobi olan, Sağlıklı, Zevkli ve Çok Faydalı sportif faaliyettir. Hakemliğin temel ilkeleri: oyunun ruhuna uygun olarak izleyenlere Eşitlik (Adalet), Güvenlik (Sağlık) ve Zevk (Keyif) sunmaktır.

Hakemliğe ilk başladığınız zamanlar para kazanamazsınız. Zaten çoğu insan da bu işe para kazanmak için değil içindeki futbol aşkı yüzünden başlar. Takımlara karşı içinizdeki fanatizm ateşi zamanla sönmeye başlar. Tarafsız olma zorunluluğu sizi fanatizmden iyice soğutur. Maçları sadece hakemleri seyretmek için seyredersiniz.

Para kazanmanız için ilk önce klasmana yükselmeniz gerekir. Hakem Klasmanları : Aday, İl, Bölgesel, C Klasman, B Klasman, A Klasman ve Süper Lig şeklindedir. Ayrıca il hakemliğinden sonra branşlaşma dediğimiz, HAKEM veya YARDIMCI HAKEM’liğe karar vermeniz gerekmektedir.

Bunun için antrenmanlara ve kritiklere düzenli olarak katılmanız, her sezon sonunda yapılan yazılı sınavı ve atletik testleri geçmeniz, amatör kümede yönettiğiniz maçlarda; gözlemcilerden iyi notlar almanız gerekir. Bu oldukça uzun süren ve de meşekkatli bir iştir. Ayrıca klasmana yükseldikten sonra süper lig hakemi olabilmek için en az beş sene hakemlik yapmanız gerekir.

NASIL HAKEM OLUNUR?

1. YÖNTEM
Hakem olmak isteyenler ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’nin açacağı, Futbol Hakemliği Sertifika Programı (Bu program Anadolu Üni. internet sitesindeki E-Eğitim, E_Setifika Programları içinde belli aralıklarla açılmaktadır.) takip etmeleri gerekmektedir. Bu kursa katılmanın ön koşulu; 30 Yaşından büyük olmamak, 18 Yaşında ve enaz Lise Mezunu olmaktır. Programın tamamı internet üzerinden verilmektedir. ( http://e-sertifika.anadolu.edu.tr/)

Verilecek eğitim iki ay kadar sürer, tüm kurs ve sınavlar yine internet üzerinden yapılmaktadır. Bu eğitimin sonunda başarılı olanlara Aday Hakem Sertifikası alırlar.

Daha sonra aşağıdaki yazılı evraklar ile birlik herhangi bir ildeki İl Hakem Kuruluna müracaat edilmesi gerekmektedir. İl hakem kurulunun yapacağı Atletik Testte (2.400 mt’yi 12 Dakikada tamamlamak) başarılı olanlar ADAY HAKEM olarak hakemliğe başlarlar.

2. YÖNTEM
Herhangi bir ilde, İl Hakem Kurulları tarafından açılacak Aday Hakem Kursuna katılmaktır. Bu kurs ise dokuz gün mesai saatlerinden sonra ikişer saatlik eğitim şeklinde verilmektedir. Bu kursa katılmanın ön koşulu 28 Yaşından büyük, 16 yaşından küçük olmamak ve enaz Lise Diploması/veya Halen lise öğrencisi olmasıdır.

Kurs sonu yapılacak Yazılı Sınav ve Atletik Testi geçenler (2.400 mt’yi 12 Dakikada tamamlamak), aşağıdaki evrakları tamamlayarak İl Hakem Kurullarına teslim ederek ADAY HAKEM olarak hakemliğe başlarlar.

HER İKİ ŞEKİLDE DE 3 YIL İÇİNDE İL HAKEMİ OLAMAYAN ADAY HAKEMLERİN HAKEMLİKLERİ SONA ERER!

AÇILACAK ADAY HAKEM KURSUNU VEYA SERTİFİK EĞİTİMİ BAŞARI İLE TAMAMLAYAN VE ATLETİK TESTLERİ GEÇEN ADAYLARIN, MAÇLARDA GÖREV ALABİLMELERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ BELGELERİ TEMİN ETMELERİ GEREKMEKTEDİR.

a. Tam Teşekküllü Sağlık Kurum’undan son 6 ay içerisinde hakemlik yapabileceğine ilişkin Sağlık Raporu almış olmak, (Baş Hekim onaylı; Göz, Kulak-Burun-Boğaz, Nöroloji, Dahiliye, Hariciye Muayenelerinde “SAĞLAM” veya “LENSLE HAKEMLİK YAPABİLİR” ibaresi bulunmalı)

b. Son 6 ay içinde Arşivli Adli Sicil Kaydı almış olmak,

c. En az 16 yaşında olmak (Aday Hakem Kursuna katılanlar için), 18 Yaşından küçükler için kaza-i rüşt veya anne/baba muvakkatini almış olmak,

d. Noter onaylı Nüfus Cüzdanı Örneği veya Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi

e. Sertifika Programından gelenler için Aday Hakem Sertifikası

f. Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet Vesikalık Fotograf…

Not: Hakemlik onayı alanlar il hakem kuruluna ayrıca ikametgah ilmuhaberi de teslim etmeleri gerekmektedir.


Türkiye Futbol Federasyonu Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği T.C. Manisa Valiliği Manisa Büyükşehir Belediyesi Manisa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu